Blog açmamın sebeplerinden biri olan bu konu hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum 🙂 Münih’e geldiğimden beri en çok soru aldığım ve tavsiye verdiğim konu. O yüzden burada ayrıntılı bir şekilde anlatmak istedim.

Adım adım gidelim.  

  1. Başvurucu süreci biraz uzun sürüyor özellikle benim gibi Erasmus’tan geçiş yapıyorsanız birçok belge gerekiyor. Geçiş yapmak demek üniversite hayatınızı Münih’te geçireceksiniz İstanbul’u bırakacaksınız demek, o yüzden öncelikle iyi düşünülmeli 🙂
  2. Geçiş yapmaya karar verdiniz sıra geldi belge toplamaya. Bu belgeler: Türkiye’deki üniversiteden alınan transkript ve öğrenci belgesi, lise diploması, lise boyunca aldığınız notların dokümanı, ÖSYM sonuç belgesi. Buradaki önemli ayrıntı bu belgelerin İngilizce olması eğer değilse bütün belgeler tercüme edilmeli ve ardından noter onaylı bir şekilde Almanya’ya gönderilmeli, noter onayı olmayan belgeler kesinlikle kabul edilmiyor.

Bunların dışında noter onayı gerektirmeyen belgeler ise varsa başarı belgeleriniz, CV, İngilizce motivasyon mektubu ve İngilizce bildiğinizi kanıtlayan yabancı dil sınav sonuç belgesi (Eğer Türkiye’de %100 İngilizce olan bir programda okuyorsanız bu İngilizce yeterliliğinizi kanıtlıyor.).

  1. Peki bu belgeleri ne yapıyoruz? Almanya’nın da bizdeki ÖSYM gibi bir kurumu var: “uni-assist” Oradaki online başvuru belgesini de doldurup çıktısını aldıktan sonra bütün belgeler Berlin’deki uni-assist adresine postayla gönderiliyor. Ayrıca bu belgelerin bir örneğini de Münih Teknik Üniversitesi Öğrenci İşleri talep ediyor oraya da göndermeniz lazım.
  2. Belgeler gönderildi ve size geri dönüş maili geldi (4-8 hafta sürebiliyor o yüzden ona göre hareket etmek lazım), mailde de bir puan yazıyor (1.0 en iyi puan); bu sizin Abitur puanınız, yani YGS-LYS sonucu gibi bir puan. Fakültenin kendi başvuru sürecini kaçırmadan yeniden, bu sefer üniversiteye uni-assiste gönderdiğiniz belgelerin bir örneği ve abitur puanınızla başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru süreci mayıs sonu gibi başlayıp temmuz ortasına kadar sürüyor genelde, hatta ben son haftasında hadi şansımı deneyeyim diyerek vermiştim belgelerimi.

    Okulun ana kampüsü
  3. Belgelerle ilgili bu sıkıcı süreç sonunda bitti ve heyecanlı kısım başladı. Sonucu bekleme 🙂 Belli bir zaman sonra mailinize sonuç geliyor ya ret, ya direkt kabul (bu genelde yabancı öğrenciler için geçerli değil) ya da mülakat daveti. Ben mülakata çağrılmıştım ve Erasmusum devam ettiği için finallerimle çakışmıştı o yüzden stresli bir dönemdi. Daha önceden mülakata giren arkadaşlarımdan tavsiyeler almıştım çok yardımcı olmuştu.
  4. Gelelim mülakata. Mülakata diğer adaylarla birlikte yani 5 kişi olarak giriyorsunuz ve fakülteden bir hoca ve 2 asistanla birlikte mülakata gerçekleşiyor. Benim mülakatımda biz 3 Türk’tük, bildiğimiz gibi Alman, Avusturya liseleri ve İstanbul Erkek Lisesi’nden de Münih Teknik’i tercih eden çok fazla.

Mülakatta sizden gündemi, özellikle Almanya gündemini ayrıntılarıyla takip etmenizi istiyorlar. Ayrıca sizi tanımak, neden Münih Teknik’i istediğiniz konusunda ikna olmak ve analitik bilginizi ölçmek de istiyorlar.

Almanya ile ilgili güncel haberler için süddeutsche ya da frankfurter allgemeine zeitung gazetelerini okumanızı tavsiye edebilirim.

Analitik bilgi ölçme kısmında bana sorulan soru şuydu: Bi A4 kağıdını kaç kez katlarsak aya ulaşırız?  Olay burada net bir sonuçtan çok izlediğiniz yol. Diğer gelebilecek sorular da bu yönde, internetteki örneklere bakabilirsiniz.

Mülakat da oldu bitti, sonra Almanlar hiç alışkın olmadığımız bir hızla sonuçları o günün akşamına kadar size açıklıyorlar. Benim sonucum 7 gibi gelmişti gün boyu beklemek çok germişti ne yalan söyleyeyim. Neyse ki sonuç olumluydu!

  1. Sıra geldi aileye arkadaşlara haber vermeye ve kutlamaya!

İşte benim geçiş hikayem de bu, elbette ki süreç burada anlattığım kadar kısa ya da kolay değildi ne psikolojik açıdan ne de maddi açıdan, ama düşünüyorum da değdi!

Aslında bu tam olarak geçiş olmuyor bir nevi üniversiteye yeniden başvurmak oluyor ama Türkiye’de aldığınız derslerin karşılığını bulduğunuz sürece o dersleri ve Erasmus derslerinizi buraya transfer edebiliyorsunuz o yüzden üniversiteye sıfırdan başlanmıyor 🙂

Önemli bilgi: Bu başvuru süreci İşletme fakültesi için geçerli ve her fakülteye göre değişebilir, ekstra belgeler istenebilir örneğin benim bölümüm %100 İngilizce olduğu için sadece İngilizce dil belgesi istiyor, fakat diğer bölümler Almanca dil belgesi de gerektiriyor.

TUM School of Management internet sayfasından da başvuru sürecini inceleyebilirsiniz

Not:  Bu linkteki check listi kullanarak neleri tamamlamanız gerektiğini kolayca görebilirsiniz.

Münih’e gezmeye geliyorsanız da haritadan kalacağınız yeri kolaylıkla seçebilirsiniz 🙂

Booking.com
0 Paylaşımlar

Write A Comment

Önceki yazıyı okuyun:
Erasmus’ta Seyahati Ucuza Getirmenin Yolları

Bildiğiniz gibi geçen sene Erasmus'taydım ve Erasmus Avrupa'da birçok şehri görmek içi büyük bir şans. Her ne kadar Erasmus bursu bütün...

Kapat