Fas, Afrika kıtasının kuzey batısında, bir tarafında Akdeniz diğer tarafında Atlantik okyanusu boyunca uzanan esrarengiz bir ülke.  Bir zamanlar Osmanlı’nın Fes üretim yeri olduğu için adını buradan almış, bu yüzden Türkçe’de Morocco yerine Fas olarak biliniyor. Ülkenin resmi dili Arapça olmasına rağmen halkın neredeyse hepsi Fransızca bilmekte. Hatta ülkenin kuzeyine doğru çıktıkça İspanyolca’nın dahi konuşulduğunu görebilirsiniz.

Fas’ın başkenti Rabat, fakat en çok turist çeken yerleri kırmızı şehir olarak bilinen Marakeş ve en büyük şehri Kazablanka. Kazablanka’nın özellikle popüleritesi 1942’deki Kazablanka filminden sonra artmış. Ben 3 günlük Fas ziyaretimde Fes’i ve Chefchauen’ı ziyaret edebildim.

Şu ana kadar daha çok Avrupa kıtasını gezdiğim için Afrika kıtasında farklı bir yer göreceğimi tahmin ediyordum ve ne mutlu ki benim de bu bambaşka kültürü yakından tanıma şansım oldu.

Fas’a gitmeden güvenli mi değil mi diye düşündüm elbette fakat seyahatim boyunca tedirgin olacak herhangi bir durumla karşılaşmadım, halkı genel olarak zararsız ve yardımsever insanlardan oluşuyor. Yine de güvenli olmayan bölgelere girmemek gerek.

Fas’a Ulaşım
  • Türkiye’den: Marakeş’e Royal Air Maroc ile İstanbul’dan ulaşım sağlayabilirsiniz, ama direkt uçan tek firma olduğu için fiyatlar oldukça yüksek. Kazablanka’ya haftanın belli günleri Atlas Jet, Türk Hava Yolları ve Air Arabia ile İstanbul’dan direkt uçuş mümkün ve fiyatları genelde daha uygun.
  • Avrupa’dan: Ryanair ile Fes şehrine uygun biletler var; uygun derken gerçekten uygun, ben 25 euroya gidiş dönüş bileti aldım.

Eğer İstanbul’dan biletler çok pahalı geldiyse Avrupa’dan Ryanair gibi ekonomik havayollarını kullanarak aktarmayla ulaşabilirsiniz.

Fas’ta Ulaşım

Fas’ta ulaşım için araba kiralama, özel taksiler (grand taksi) otobüs ve tren seçenekleri mevcut.

  • Biz kaldığımız yerin yardımıyla lokal bir firmadan araba kiraladık ve havaalanındaki araba kiralama şirketlerine göre fiyatı neredeyse yarı fiyatınaydı. Hem kaldığımız yerin sahibi tanıyor diye hem de Türk olduğumuz için bize ayrı bir indirim yaptı. Biraz tereddüt ettik araba konusunda fakat hiçbir sorun yaşamadan gayet konforlu bir şekilde arabayı kullandık. Arabayı kiraladığımız acentanın adı “Florencia car”dı ve bize Dar Lalamoun’da kaldığımız yer önermişti.
  • Grand taksiler ise size özel şöfor eşliğinde gezdiriyor ve bu durumda biraz daha pahalı oluyor ama gayet konforlu.
  • Bir diğer seçenek otobüs. Otobüs hattı olarak CTM ve Supratours otobüs firmaları ülkede en yaygın olanı. En ekonomik seçenek bu.
  • Son olarak Fas içinde tren ağı oldukça gelişmiş ve  ONCF firmasının trenleriyle birçok sehirden istediğiniz yere ulaşım çok rahat.

Fas içinde ulaşımdan Şafşavan Gezi Rehberi yazımda da bahsettim, bakabilirsiniz.

 Fas’tan Ne Alınır?

Fas’ta dükkanlardan alınabilecek en anlamlı şeyler çeşit çeşit baharatları, birbirinden farklı mozaik desenlerde çanaklar çömlekler ve elbette deri montlar, çantalar, terlikler ve deriyle yapılmış diğer her şey. Arganın anavatanı olduğu için argan yağları güzel bir alternatif olabilir. Burada en önemli tavsiye ise ne alırsanız alın pazarlıksız çıkmayın oradan! Fas’ın çoğunluğu müslüman olduğu için de Türkiye’den geldiğinizi belirtir, Şukran ya da Selamnaleyküm derseniz hemen satıcıyla aranızda bir bağ oluşuyor ve fiyat nerdeyse üçte birine düşüyor 🙂

Fas’ta Yemek

Aslında en çok Fas mutfağının önemini belirtmek isterim çünkü Fas mutfağı bildiğimiz gibi baharatların zenginliği ve taze, kuru meyvelerin bolluğu ile dünyanın en önemli ve en etkileyici mutfaklardan biridir. Endülüs İspanyol, Arap ve Fransız mutfaklarından etkilenen Fas mutfağı benzersiz bir mutfak.

En ünlü yemeklerinden biri çeşitli baharatlarla hazırlanan etlerin özel kaplarda kömür ateşiyle pişirilmesiyle hazırlanan Tajin yemeği. Tajin hem yemeğin hem de pişirilen kabın adı. 

Tajinin dışında bir diğer geleneksel yemek ise Kuskus. Sunumunda et tabağın ortasında, sebzeler onun çevresinde oluyor etlerin üstüne de kuskus bir tepe oluşturacak şekilde koyuluyor. Genellikle kuru üzüm ekleyerek tatlandırıyorlar.

Harira adında domatesli, yeşil mercimekli, nohutlu ve kuzu etli çorbaları var, üzerine limon sıkarak servis ediyorlar. Bizim de Şafşavan’da kaldığımız otelde tadına bakma şansımız oldu

Nane çayı (mint tea) da yemeklerle birlikte, öncesinde ya da sonrasında içilen o tatlı mı tatlı çay. Birkaç dal taze nane ile kendilerine özgü bir çay çaydanlığa konup kaynatılıp demleniyor ve içerken şeker ile tatlandırıyorsunuz.  Fas viskisi de deniyormuş diye biliniyormuş ülkede. Nane çayına kesinlikle doyamıyorsunuz şahsen ben doyamadım.Ya ikram olarak veriliyor ya da yaklaşık 1 euro olunca günde kaç kere içtim haberim yok.

Ayrıca Chebakkiya diye bir tatlıları var ki çok meşhur kilo ile satıyorlar, fakat bana fazla şekerli geldiği için ben çok sevemedim, yine de gitmişken çok fazla abartmadan tadın derim.

Fes’te restoranlarda menü konsepti çok yaygın; menüye fotoğraftaki salatalardan biri, tajin ya da kuskus ve nane çayı dahil

Fas dünyanın en renkli ülkelerinden biri olabilir. Doğa, bol kırmızı tonlarda ve portakal ve dut ağaçlarıyla kaplanmış bir şekilde. Evler yeşilin tonlarıyla dolup taşarken yemekler de baharatlar taze sebzeler sayesinde doğanın bütün renklerine sahip. Adeta bir renk şöleni 🙂 Fas bana yepyeni ve farklı bir yerde olduğumu her an hissettirdi ve bu his gerçekten yaşamaya değer!

 

0 Paylaşımlar

Write A Comment

Önceki yazıyı okuyun:
Giso ile Tanışalım

Ben Gizem Sırmalı, 23 yaşında, Bulgaristan göçmeni ve normalde Münih’te okumakta olan ama şu anda Singapur'da hem exchange hem staj...

Kapat