Fes’te Ulaşım

Fes havaalanından şehir merkezine ulaşım:

Grand taksi/petit taksi veya otobüsle şehir merkezine ulaşılabilir.

  • Eğer kalabalık bir grupsanız ve bagajınız varsa grand taksiler en mantıklı.
  • Petit taksiler ise küçük ve paylaşımlı olduğu için daha ekonomik olanı, onu da tercih edebilirsiniz. Merkeze taksiyle gitmek yaklaşık 120 dirhem, medinaya gitmek 150-200 dirhem. Binmeden kesinlikle pazarlık yapıp fiyat konusunda anlaşmayı öneriyorum.
  • Eğer çok fazla bagajınız yoksa havaalanının önünden kalkıp tren garına kadar götüren 16 no’lu otobüse de 6 dirhem vererek yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsün belli bir zaman çizelgesi yok fakat biz akşam 8 gibi varmıştık ve o saatten sonra otobüs yoktu.

Fes şehir içi ulaşım: Medina içinde herhangi bir araca gerek yok ve görülmesi gereken bütün turistik yerler de Medina’da bulunuyor.

Yine de şehir merkezine gitmek için taksiler var ve çok ucuz.

 Fes’te Konaklama

Konaklamak için en güzel bölge Medina bölgesi. Geleneksel konaklamayı deneyimlemek için “riad”lar Medina’da en güzel seçenek. Biz konuma göre fiyatı çok uygun olduğu için Dar Lalamoune’de kalmıştık. Konumu, kahvaltısı, terası, çalışanların çoğu konuda ve özellikle araba kiralama konusunda yardımseverliğiyle bizden tam puan aldı, sizlere de tavsiye ederim. Fakat Medina bölgesine arabayla girmek mümkün olmadığı için eğer arabanız varsa otele en yakın otelin yönlendirdiği bir otoparkta bırakabilirsiniz. Gelmeden önce de size yol göstermede ve valizleri taşımada yardımcı olması için oteli aramanız gerekebilir.

Fes Gezilecek Yerler

Fes iki eski yerleşim alanına sahip. Bunlardan en büyüğü Fez el Bali bölgesi ve eski şehir alanının dış tarafı tamamen surlarla çevrili. Sur içine Medina denilirken sur dışında kalan alana yeni şehir (Ville Nouvelle) denilmektedir.  Medina kaybolmayı seven gezginler için tam bir cennet. Fes’te neredeyse 9000 tane sokak varmış ve herbiri birbirinden dar.  Çözmeye çalıştığınız bir labirentte kaybolmaya devam ediyorsunuz adeta bu sokaklarda. Daracık sokaklarda dolaşırken, oradaki dükkanların, restoranların, pazarların ve evlerin birbirine çok yakın olduğunu ve özellikle küçücük sokaklardan eşeklerin yükleriyle geçmesine bile şahit oluyorsunuz. Bazı anlar oluyor ki geçitteki eşek yüzünden geçemiyorsunuz…

Buradaki pazarlar bana eski filmlerdeki pazar sahnelerini hatırlattı. Bir yandan dükkanlardan sarkan renk renk şallar, kumaşlar, diğer yanda ekmek tezgahları, diğer yanda renkli zeytin kavanozlarıyla bezenmiş dükkanlar. Orada herkes ve her şey çok doğaldı ve bu tablo gerçekten içimi ısıttı 🙂

Yollarda en dikkat çeken şeylerden biri de insanların geleneksel kıyafet olan djellabayı giyerek dolaşması. Normal kıyafetlerin üzerine giyilen bu uzun ve şapkalı djellabayı giymiş birini gece görmek korkutabilir..

Djellaba örneği..

Fes’te turistlerin ilgisini en çok çeken yer 14. yüzyıldan beri orada bulunan deri tabakhaneleri (The Tanneries/Chouara). Bu tabakhanelerde koyun, inek, keçi, deve gibi hayvanların derisi işleniyormuş. Deride kullanılan tüm boyalar doğal ve örneğin sarı olan safranla boyandığı için en pahalı deriymiş. Buraları fotoğraflamak için terasa çıkmak gerekiyor fakat koku öyle ağır ki rahatlamamız için nane veriliyor. Medina bölgesinde yollar labirent gibi olduğu için Google Haritalar bile şaşırabiliyor, yine de aklınızda bulunsun; yolda sizin turist olduğunuzu anlayıp size yapışıp para koparmaya çalışanlar çok fazla, bu yüzden restoran veya dükkan sahiplerine adres sormak en mantıklı. Biz bir deri dükkanına sormuştuk ve sağolsun sahibi bize hem bilgi vermişti hem de tabakhaneleri daha yakından görebileceğimiz bir noktaya götürmüştü, ve tabi kokuya nane yetmemişti.

Deri Tabakhaneleri

 Al Karaouine Cami dünyanın en eski üniversitesi ve Fas’ın en büyük ikinci camisi olarak biliniyor. Müslüman olmayanların girişine izin verilmediği için kapıda bir turist yoğunluğu oluşuyor ve kimse de itiraz etmiyor. Bu cami en güzel Al Karaouine Camisinin tam karşısındaki Atrarin Medresesi’nin çatısından görülebilir.

Attarin Medresesi de çarpıcı mimarisi, mozaikleri, ve kapılarıyla en çok beğendiğim yerlerden biri. İncecik nakış gibi işlenmiş duvardaki oymaları görmeden geçmeyin derim.

Attarin Medresesi’nin avlusu

Fes’in görülmeye değer güzel noktalarından biri de Bab Boujloud. Bir tarafı mavi, bir tarafı yeşil mozaiklerle Fes’in en güzel kapılarından bir tanesi. En uygun restoranlar da bu kapının çevresinde bulunuyor. Restoranların menüleri var bu menu içinde nane çayı, salata, ana yemek (Tajin, Kuskus gibi) var ve hem inanılmaz doyuyorsunuz hem de 10 eurodan daha az bir ücret ödüyorsunuz(750 dirhem). Ayrıca yine bu kapının çevresinde, akşamları güzeletkinlikleri olan Café Clock’u tavsiye ederim.

Ziyaret etmeye değer, Fes’in ikonik yapılarından biri de 13.yüzyılda inşa edilmiş olan Kraliyet Sarayı Kapıları. Ne yazık ki saray ziyaretçilere kapalı ama ünlü 7 altın kapının önünde istediğiniz gibi fotoğraf çektirebilirsiniz.

Kraliyet sarayı kapılarının hemen yanı başında konumlanmış olan Mellah bölgesi Fas’taki en eski yahudi bölgesi mahallesi olarak bilinir, gitmişken görülmeye değer.

0 Paylaşımlar

Write A Comment

Önceki yazıyı okuyun:
Münih Teknik Üniversitesi’ne Nasıl Geçiş Yaptım?

Blog açmamın sebeplerinden biri olan bu konu hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum :) Münih’e geldiğimden beri en çok soru aldığım ve...

Kapat