Fes’te kısa süre gezintiden sonra o çok merak ettiğim köydeydi sıra: Chefchauen (Şafşavan diye okuyoruz) Bir yer düşünün önünüz arkanız sağınız solunuz mavi, gördüğünüz her yer mavi! Rif Dağları eteklerindeki Şafşavan, Fas’ın mavi incisi olarak biliniyor.

 Şafşavan Neden Mavi?

Burasının neden mavi olduğuna dair 2 rivayet var. Birincisi İspanya’dan sürülen Yahudiler buraya gelmiş ve Musevilik’te mavi renk kutsal Kabul edildiğinden her yeri maviye boyamışlar. İkinci rivayet ise geceleri akrepler mavi rengi kırmızı görüp evlere yaklaşmazmış, akreplerden korunmak için de şehir maviye boyanmış. Gözüm gönlüm açıldı burada. Ayrıca bazı yerel insanlara sorduğumda mavi rengin sıcak havalarda evlerini serin tuttuğunu söyledi.

Her ne sebeple olursa olsun insanın gözü gönlü açılıyor burada!

 Şafşavan’a Ulaşım:

Chefchauoen’ın ünvanı çok yüksek olduğu için çoğu şehirden buraya ulaşım var. Chefchaouen’a gitmenin 3 yolu: Arabayla, otobüsle veya taksiyle.

 1. Biz Şafşavan’a araba kiralayarak Fes’ten gittik ve yaklaşık olarak 3 buçuk-4 saat sürdü. Mesafe kısa olmasına ragmen hem yollar kötü hem de hava kararınca yola çıktığımız için yavaş yavaş gittik.

Buradaki önemli tavsiyem hava kararmadan Şafşavan’a varmak olur, çünkü hem Şafşavan Rif Dağlarının eteklerinde olduğu için karanlıkta uçurum kenarlarından geçmek ürkütücü hem de köyler arasında yürüyen insanlar oluyor ve o karanlıkta insanları fark etmek zor.

 1. Otobüs ile ulaşım en ucuz ve kolay olanı. En yaygın otobüs hattı CTM ; Güvenilir, konforlu ve temiz. Ayrıca Supratours  ile de ulaşım sağlanabilir:
 • Fes’ten: 5 saat
 • Marakeş’ten: 12 saatten fazla olduğu için otobüsü pek tavsiye etmem. Bunu yapmak yerine Marakeş’ten Tangier’e uçakla gidilip oradan Şafşavan’a geçilebilir.
 • Tangier’den: 1-1.5 saat
 • Kazablanka’dan: 6 saat
 • Rabat’tan: 5 saat

Not: Özellikle Şafşavan’a biletler çabuk tükeniyor, o yüzden online ya da gitmeden birkaç gün önce almakta fayda var.

 1. Grand taksiler Şafşavan’a günübirlik geziler sunuyor. Sabahın erken saatlerinde götürüyor, akşamüstü sizi geri getiriyorlar. Fakat özel tur gibi olduğu için daha pahalı.
 Şafşavan’da Konaklama

 Burada da konaklamak için en güzel yer her köşenin mavi olduğu Medina. Biz otopark imkanı ve tavsiye üzerine Dar Sababa’da kaldık. Özellikle bütün mavi şehri gören terasını, kahvaltısını ve konumunu çok beğendik.

Kaldığımız yerin terası
 Şafşavan’da Gezilecek Yerler

 Medina: Mavi sokaklarında kaybolup birçok güzel fotoğraf çekebileceğiniz yer burası. Sokaklarda rengarenk küçük küçük birçok dükkan göreceksiniz, zamanınız varsa hepsine girin, herbiri çok şirin.

Kasbah Kalesi

Kasbah: Giriş ücreti 10 dirhem olan bu kaleyi biz çok beğendik. İçerisinde güzel bir bahçe ve müze var Bahçesinde portakal ağaçları, ve her katında çok güzel manzaralar sunan bu kaleyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Grande Mosquée : Kalenin hemen yanındaki cami 15. yüzyılda kasabanın kurucusu tarafından yapılmış. Bu camiye de müslüman olmayanların giremiyor.

Jemaa Bouzafar Camii:  Biz zamanımız kısıtlı olduğu için gitmedik ama güzel bir manzara ve günbatımı için İspanyolların yaptığı bu camiye ulaşmak 15 dakika sürüyormuş.

Yemek yemek için en harika seçim Alaaddin Restaurant. Hem eşsiz manzarasını hem de lezzetli yemeklerini deneyimlemenizi tavsiye ederim. Güneşin batışı için de güzel bir nokta.

Instagram Fotoğrafları İçin Tavsiyeler
 • Her yer mavi olduğu için benim tavsiyem açık renk (beyaz, krem vs.) ya da maviye zıt renkte kıyafetler giymeniz.
 • Sabahın erken saatlerinde daha az insan oluyor ve bazı noktalarda sıra beklemenize gerek kalmıyor.
 • Eğer bir kapı önünde ya da güzel bir sokakta sıra varsa da beklemeyin, göz alıcı çok fazla sokak var.
 • Fotoğraf çekerken orada yaşayan kadınların fotoğrafını çekmemeye dikkat edin, agresif olabiliyorlar.
 • Şafşavan’da her yerde kedi var ve çok güzel poz veriyorlar 🙂
0 Paylaşımlar

Comments

 1. Лучший сервисный центр в Москве по замене термопасты?
  Отличная компания по ремонту компьютерной и оргтехники в Москве.
  Специализированный компьютерный центр выполняет услуги по настройке компьютерной техники с выездом на дом. Специалисты организации установят операционную систему и программное обеспечение, помогут подключить wi-fi и настроить оборудование.
  Удаление вирусов с Вашего компьютера, установка необходимого антивирусного программного обеспечения. Чистка компьютера от мусора, настройка работоспособности, проклейка термопасты.
  Компьютерный мастер приедет оперативно и сделает всё качественно. Предоставляется гарантия на все виды работ и услуг.
  Также, производится ремонт другого оборудования. Подробная информация –
  dell замена термопасты,
  чистка и замена термопасты,
  замена термопасты pavilion в москве,
  замена термопасты hp москва,
  замена термопасты на ноутбуке hp в москве,
  после замены термопасты не включается в москве.

  Your comment is awaiting moderation.

Write A Comment

Önceki yazıyı okuyun:
Fes Gezi Rehberi: Kafaya Takılan Fes mi?

Fes'te Ulaşım Fes havaalanından şehir merkezine ulaşım: Grand taksi/petit taksi veya otobüsle şehir merkezine ulaşılabilir. Eğer kalabalık bir grupsanız ve...

Kapat